• Announcements

  • sirwiz

   Logowanie   10/21/2016

   W razie braku możliwości zalogowania się, prosimy o skorzystanie z opcji odzyskanie hasła: http://www.kpasg.net/lostpassword/     W razie braku dostępu do starego adresu email prosimy o kontakt email admin@kpasg.net lub poprzez formularz - http://www.kpasg.net/contact/
Racal Clansman
By Piotr_v_Bromberg, 11/03/2016
 • 352,637 views
 • Opis

  Krótki opis

  Na zdjęciu widoczne są trzy typy radiostacji typoszeregu Clansman, od lewej RT 352, RT 351, i RT349.

  Clansman RT 351/352

  Sprzęt ten pokrywa zakres od 30 do 76.000 MHz z 25 Khz krokiem, co daje łącznie 1841 możliwych kanałów.  Zasilanie w zakresie 24V +/- 4V. Sprzęt tego rodzaju jest używany w trudnym terenie, gdzie cywilne ręczne konstrukcje nie zdają egzaminu. Radiostacja PRC351 w wersji podstawowej nadaje z mocą 4W, którą w razie potrzeby można podnieść do 25W uruchamiając podłączony do zestawu wzmacniacz. W takim przypadku stosuje się również antenę „ground spike”(GSA) i elewację na masztach 5,8 do 12m. Wersja podstawowa umożliwia nawiązywanie zrozumiałej łączności na dystansie 10km z anteny prętowej, do 3km z anteny tzw. szturmowej ( przewód w osłonie kevlarowej).

  Ciekawostką jest, że radio to pozwala przy dobrej propagacji łaczność głosową nawet na odległość do 10000km, na stronach wielu krótkofalarzy można znaleźć potwierdzenia QSL z łączności za pomocą Clansmana 351 między Irlandią a Antarktydą. :)

         Jako radiostacja działając w różnych sieciach łączności wojskowej miała już możliwość podłączenie przystawki do szyfrowania i tzw. szybkiej telegrafii - MEROD (Message Entry and Read-Out Device). Ciekawostką jest także możliwość używanie tego radia jako radiostacji pokładowej wozów bojowych  z możliwością rozbudowania do sieci telefonu wewnętrznego (intercomm). 

   

   

  Clansman RT 349

   Radiostacja z rodziny Clansman. Wyprodukowana na użytek Armii Brytyjskiej. Małe  rozmiary i solidne wykonanie charakteryzują ten sprzęt. Radiostacja  pracuje w zakresie napięcie 10V 14,7V. Zakres częstotliwości  37 – 46,975, odstęp kanału  25 kHz, moc nadajnika na wyjściu ok 1W. Możliwość współpracy z różnego rodzaju słuchawkami i zestawami z rodziny Clansman. Najczęściej dostępna w zestawie z mikrotelefonem, niestety pakiet zasilania w wielu przypadkach wymaga wymiany ogniw co jest dość utrudnione poprzez fakt iż pojemnik po zamontowaniu ogniw jest wypełniany pianką, lub pewnego rodzaju uszczelniaczem i zamykane na stałe w sposób szczelny. Co utrudnia demontaż i wymianę ogniw. Jednak na rynku są dostępne pojemniki na ogniwa co bardzo ułatwia życie.

   

  W porównaniu z innymi radiami pracującymi na FM 6m, Clansmany nie tylko te wymienione wypadają najlepiej. Wszystkie w 95% mają wyłaczany filtr CTCSS, czyli "gadają z RF- 10 i innymi radiami po wojskach UW. Na plus cena i dostępność akcesoriów w Polsce. 

                                             


IP.Board Collections by DevFuse